Results for: gen Search Results
Family Filter:
3:38
Bilim Karşısındaki Engelleri Aşmak (Break the Science Barrier) - Bölüm 1 Richard Dawkins bilim alanında tanıdık bir isim. Çok satan bir dizi kitabı, Gen Bencildir, Kör Saatçi ve Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak (Kuzey Yayınları tarafından Türkçe'ye çevriliyor) ile evrim hakkındaki bakışımızı değiştirdi. Bu yıl (1995) Bilimin Halkça Anlaşılması kürsüsünün ilk Oxford'lı profesörü oldu. Şimdi de bilime bakışımızı değiştirmek istiyor. Bu çok ağır bir top. Gerçek bir gülleden daha ağır çünkü dayanıklı kurşundan yapıldı. İnsan kafasından on kat daha ağır. Şimdi sizden istediğim bu noktaya doğru gitmeniz, topu burnunuza doğru tutmanız. Topu bırakın ve aynı noktada durun. Newton'ın enerji korunumu kanunu nedeniyle bu topun burnunuzun ucunda aniden durup size zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz. Şu anda bu deneye katılmak isteyen gönüllü var mı? O halde kendim yapmak durumundayım. Asıl sorun bilimin doğal hayatımızın bir parçası olmamasıdır. Hepimiz bu deneyde bir tehlike olmadığını bilmeliyiz. Bilimin bize böyle söylediğini bilmeliyiz. Ancak belli ki hepimiz böyle yapmıyoruz. Benim bu programdaki amacım ise bilimin hayatımızda neden önemli bir yer tutması gerektiğini göstermek. Bilime sırtımızı döndüğümüz ve bilim karşıtlığını kucakladığımız an, yüzyüze kalacağımız tehlikeleri göstermeyi umuyorum. Ve bilimin ne yapabileceğini anlamadan alacağımız riskleri... Başlamak için en uygun yer her şeyin başlangıcına gitmek olacak. Evrenin kökeni hakkında bilmediğimiz çok şey var ve araştırmaya devam etmeliyiz. Fakat evrimsel yaşamın büyük resmi hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkmıştır. Dünya yaklaşık 4.5 milyar yaşında. Ve kısa bir süre sonra, ilk bir milyar yılda ilk canlı hücreler ortaya çıktı ve bunun ardından hepimiz türedik, tüm bitkiler, tüm hayvanlar, tüm insanlar... Bu kanıtlanmış bir olgudur. Tüm canlılar hepimiz kuzeniz. Bilim insanları bunu, dünyanın düz değil, yuvarlak olması veya Dünya'nın diğer şekilde değil de Güneş'in etrafında dönmesi gibi..
3 Jun 2017
13
Share Video

8:54
gen. mohamed shabaka prey feast With people عضو مجلس الشعب دائرة دكرنس
12 Jun 2007
857
Share Video

2:47
Watch a battery get changed in a 4th Gen iPod by a tech from ipodjuice****. Our kits include everything you need to safely install a battery in your 4g iPod.
29 Sep 2007
1426
Share Video

3:23
Mike Ernstsen talks about some of the benefits of being a younger real estate broker. Mike is the Gen Y part of his Family's Team the Ernstsen Group. How he has become a successful real estate broker.
28 Jan 2008
185
Share Video

3:11
Diane from Fourstar Realty talks about advantages of being a younger generation real estate agent. Why the gen X-Y real estate brokers are so successful.
26 Jan 2008
315
Share Video

0:58
*******www.TheSolarPlan**** This Stirling Engine Concept is produced by a company out of Australia/New Zealand called Whisper Gen. I don't know if they have distribution in the U.S. yet. (Just looked and they don't.) If you are someone who knows about creating a distribution/servicing network for this in the U.S. please get in touch with them as this could help with a lot of the current global problems we are facing as a human species.
26 May 2008
17124
Share Video

0:14
Apple Ipod Shuffle 2nd Gen Charge ConsumerDepot www***nsumerdepot****
7 Aug 2008
426
Share Video

0:24
Apple Ipod Shuffle 2nd Gen Restore ConsumerDepot www***nsumerdepot****
7 Aug 2008
177
Share Video

1:59
Ben Mattes, rising star of the video game industry and producer of Ubisofts next gen Prince of Persia, discusses the games innovative fight system, ambitious design concept, and, frankly, how freakin bad ass its gonna be! Creative Director & Executive Producer: Spencer Striker, Original Remix by the legendary Chris Bates. Produced by Adrienne Thiery, Motion Graphics by Leetal Halamish and Andrew Benninghoff, Camera Work by Gabe Goldstein and Darrin Giggy, VJ'd by the world famous FiestylilAsian, aka Jessica Frasher, and Edited by the award-winning Ben McGill. GameZombie proudly supports our friends at Joost and Team Foxy.
5 Dec 2008
776
Share Video

9:53
Ret. Maj. Gen. Paul E. Vallely discussed Netanyahu assembles new Israeli Government; is Netanyahu going from hawk to more of a moderate? Then, Iran's nuke capability, and are Americans getting squeezed from gun ownership in America.
24 Feb 2009
92
Share Video

2:33
Kenneth Cole * Kenneth Cole Black *Gen Art Party*Sundance 09
2 Mar 2009
221
Share Video

2:47
Justin and Josh discuss the Tucker Gen II High Plains Saddle and the comfortably of this trail saddle. Tucker Saddles has taken its most popular designs to the Next Generation of ultimate comfort with the Gen II: High Plains Trail Saddle. New V-Foam padding paired with Tucker's patented shock-absorbing Gel-Cush seating makes this saddle more comfortable than the original. The seat also features MicroCell ventilating top-grain leather to let your seat breathe. The GII Fit Fusion tree has self-adjusting Poly-Foam bars to make this the most comfortable saddle your horse will ever have on. The new GII skirt design features the Gel-Cush comfort bar pad system and premium 100% virgin wool lining. The adjustable rigging features three options while eliminating bulk under the rider's leg for closer contact. The Fit-Fusion tree is a combination of carbon fiber reinforced wood and a self-adjusting polyfoam bar. Watch Shopping Western Style every week on RFD-TV or at *******www.pfiwestern****/shoppingwesternstyle
17 Mar 2009
1066
Share Video

2:02
Brandon Rogers* GEN ART *BOXeight* LA Fashion Week
17 Mar 2009
55
Share Video

3:54
Ron Jeremy * Julie Davis *Finding Bliss*Gen Art Fashion Week
17 Mar 2009
573
Share Video

2:49
Barefoot Gen AMV
8 Apr 2009
381
Share Video

9:38
Aisha Daji-Punga, Marketing Director, Frucor Beverages talking at the Digital Summit on Gen C impact on their V Energy Drink brand. See more at *******www.jakepearce****
13 Apr 2009
153
Share Video