Zderzenie W Powietrzu: Boeing 757 I Tu-154

By: rafalemilian

3,804 views

Uploaded on June 09, 2008 by rafalemilian Powered by YouTube

W nocy z 1 na 2 lipca 2002 nad niemieckim miastem Überlingen (na granicy niemiecko-szwajcarskiej, nad Jeziorem Bodeńskim) zderzyły się dwa samoloty -- rosyjski pasażerski Tupolew Tu-154, wiozący dzieci i ich opiekunów na wakacje z Moskwy (konkretnie z rosyjskiej miejscowości Ufa, skąd do Moskwy dotarły pociągiem) do Barcelony oraz należący do międzynarodowej firmy spedycyjnej DHL transportowy Boeing 757, lecący z włoskiego Bergamo do Brukseli.
Agencja organizująca wakacje dla dzieci z Ufy pomyliła lotniska, wskutek czego nie poleciały one do Barcelony planowanym, rejsowym lotem. Dopiero dwa dni później wyczarterowano dla nich samolot zastępczy. Z tego powodu, na pokładzie Tupolewa poza załogą, 45 dziećmi, kilkoma ich opiekunami oraz matką z córką (zabrane przy okazji) nie znajdował się nikt więcej.
Ponieważ był to przy okazji lot testowy dla rosyjskich pilotów, załoga Tu-154 wyjątkowo składała się z aż pięciu osób. Dwóch pilotów, nawigatora oraz dwóch kontrolerów. Na pokładzie transportowego Boeinga znajdowało się tylko dwóch pilotów - kapitan i pierwszy oficer.
W katastrofie zginęło 71 osób, w tym 46 dzieci.

Tags:
DHL, 757, Tu, 154, Zderzenie, Kolizja, Tragedia, Autentyczna, Historia, Na, Faktach, Travel & Outdoors
Comments on Zderzenie W Powietrzu: Boeing 757 I Tu-154

RECOMMENDED CHANNELS